עמותת הדרך

קורס 12 צעדים מחזור עשירי - ייפתח ב 8.4.18 יתקיים בחיפה, מכל...
מנהלת האתר - עודכן ב:20/02/2018
נפגשים במעגל - מתוך יום עיון במסגרת קורס 12 צעדים
מנהלת האתר - עודכן ב:10/12/2017
לימודי תעודה "יועצים לתכנית 12 הצעדים" – 12-step counselor מ...
מנהלת האתר - עודכן ב:10/12/2017
יום עיון 11.61
מנהלת האתר - עודכן ב:07/05/2017
כנס בוגרים - מעגלי השינוי 13.9.16 יום שלישי בין השעות 10:00-...
מנהלת האתר - עודכן ב:29/08/2016
ביקור וועדת הכנסת
מנהלת האתר - עודכן ב:04/07/2016
נפגשים במעגל4
מנהלת האתר - עודכן ב:02/06/2015
חדש באישפוזית הדרך- תוכנית ייחודית לגמילה לנשים. נפתחה התוכנ...
מנהלת האתר - עודכן ב:26/06/2014
מנהלת האתר - עודכן ב:25/05/2014
כנס בוגרים גדול יתקיים ביום שני 23/06/14 בקהילת הדרך כולל חל...
מנהלת האתר - עודכן ב:25/05/2014

התמכרות לחומרים פסיכואקטיביים והפרעת אכילה

(08/08/2013 12:46)
התמכרות לחומרים פסיכואקטיביים והפרעת אכילה

ד"ר אמנון מיכאל, 

מנכ"ל עמותת הדרך

 

בשלושת העשורים האחרונים חלה עליה מתמדת בשכיחות הפרעות אכילה בעולם המערבי כשהבולטות מביניהן הן אנורקסיה נרבוזה ובולימיה נרבוזה (לצר, 2002). הפרעת אכילה היא מחלה של הדימוי העצמי. האוכל ונושא המשקל הם רק הסימפטומים של הבעיה. דיאטות, אכילת יתר והקאות הם מכניזם המשמשים אמצעי התמודדות עם בעיות רגשיות, ומעניקים לאדם תחושה של שליטה. האדם יכול להגיע למצב של התמכרות ולגרום לעצמו נזק גופני ונפשי.

 

הפרעות אכילה מאופיינות תמיד בהתעסקות כפייתית במזון. אדם מסוים המפתח הפרעת אכילה אינו מסוגל לזהות רעב בצורה נכונה או להבדיל אותו מצרכים גופניים אחרים או ממצבים של גירוי נפשי. לעיתים קרובות, רגשות כגון חרדה, כעס או גירוי מיני מזוהים בטעות כרעב, בעוד "רעב בטן" אמיתי מזוהה בטעות כדבר אחר, או שמתעלמים ממנו לגמרי.

 

הפרעות האכילה מהוות קבוצה אבחנתית נפרדת ב-DSM-IV-TR, ומתחלקות ל-4 חלקים: בולימיה נרבוזה - אפיזודות חוזרות ונשנות של בולמוסי אכילה התנהגות של פיצוי (כגון הקאות, חוקן ועוד) והערכה עצמית הנובעת מצורת גוף ומשקל. אנורקסיה נרבוזה - סירוב לשמור על משקל גוף מינימאלי נורמאלי לגיל ולגובה, כלומר: יש באנורקסיה הפחתת משקל של לפחות 15% ממשקל הגוף המביאה לשימור משקל גוף של פחות מ-85% מהמצופה, פחד עצום מעלייה במשקל ועיוות בתפישת הגוף וכן אל-וסת. אכילה כפייתית (BED) - בולמוסי אכילה ותחושה של חוסר שליטה על האכילה לעיתים תוך כדי אכילה מהירה, אכילת כמויות מזון גדולות ואכילה לבד מתוך בושה. וכן הפרעות אכילה שאינן מוגדרות.

 

מטופלים הסובלים מהפרעות אכילה יכולים להיות מאובחנים כסובלים גם מהפרעות פסיכיאטריות אחרות, מה שעלול לסבך יותר את האבחנה והטיפול. בין הפרעות אלה נוכל לזהות, דיכאון, הפרעות אישיות ובעיות התמכרות. בשנים האחרונות נבדק הקשר שבין הפרעות אכילה לבין התמכרויות. הרעיון עלה בעקבות ממצאים אשר העידו כי בקרב חולות בבולימיה נרבוזה קיים שיעור גבוה של שימוש לרעה בסמים ובאלכוהול, וכן בקרב בני משפחתן.

תפיסת ההתמכרות

לא אעסוק במאמר זה בשאלה האם הפרעת אכילה היא התמכרות אך אוכל לומר שלאחרונה יש נטייה הולכת וגוברת לצרפה לקבוצת הבעיות בעלות מאפיינים של התמכרות (כגון חומרים פסיכואקטיביים). התמיכה ל"מודל ההתמכרות" נובע בין היתר מכך שניתן להצביע על קווי דמיון רבים שבין שימוש באלכוהול לבין "שימוש" באוכל. כגון, שימוש כפייתי ובלתי נשלט בחומר, תהליך הדרגתי המאופיין בהחמרה של הבעיה ושל הסימפטומים, פגיעה בתפקודים השונים מרכיבים גנטיים, ועוד. נראה גם שכשם שמהלך המחלה דומה ברובו, כך גם מהלך ההחלמה - הימנעות מול הינזרות (הפסקת השתייה), עבודה על פגיעות, כאב רגשי, טיפול בכמיהה ובהישנות השימוש (relapse) והחזרת תפקודים. מטופלים רבים הסובלים מבולימיה ואכילה כפייתית מתארים את ההתנסויות שלהם עם אוכל כדומות לשימוש בסמים או באלכוהול. עם זאת, לא אוכל להתחמק מן השוני; נגישות האוכל, צורך קיומי מול צורך התמכרותי, התפיסה של "המעידה" ועוד.

הפרעה כפולה - אלכוהול/סמים והפרעת אכילה מאובחנת

כאמור, מחקרים אשר בדקו שימוש באלכוהול וסמים בקרב אנשים הסובלים מבולימיה נרבוזה וכן שכיחות הפרעות אכילה בקרב אנשים המכורים לאלכוהול וסמים, הצביעו על שכיחות גבוהה מהמצוי באוכלוסייה הכללית וכן באוכלוסיית הסובלים מבעיות נפשיות אחרות (לצר, 2002; מיכאל, 2005). האלכוהול, כמו הפרעת האכילה, אם כך, נועדו להפחית מתח ולהסדיר (regulate) הערכה עצמית (self-esteem) ולכידות עצמית (self-cohesion), כאשר חסרים משאבים אינטרה-פסיכיים מספקים כדי להשיג רגולציה כזו (Levin, 1991). לעיתים, ישנו שימוש בסם או באלכוהול כדי "לטפל" בהפרעת האכילה. מכאן נוכל להסיק שייתכן וקיים קשר בין שתי הפרעות אלו, גם אם איננה ברורה דיה. במקביל נמצא עלייה בשימוש בסמים והפרעת אכילה בעיקר בקרב נשים.

אפשרויות טיפול

קיימות מספר אפשרויות לטיפול בהפרעה כפולה או משולבת - אלכוהול והפרעת אכילה (מיכאל, 2005):

  1. מודל מקביל - בשני מקומות או עם צוותים שונים

  2. מודל של "פרה-פרה" - לטפל בבעיה הכי אקוטית ולהמשיך לבאה

  3. מודל אינטגרטיבי - באותו זמן אצל אותו צוות (קהילה טיפולית, מרכזים)

 

מספר מחקרים שנעשו משנות ה-80 והלאה הראו שהמודל האינטגרטיבי עשוי לשפר את מצבם של בעלי הפרעה כפולה בממדים מגוונים. לדעתי, לא ניתן להפריד בין שתי "התחלואות" הללו בעיקר כאשר המניע שלנו הוא פסיכולוגי-פנומנולוגי - ההתמכרות "יושבת" על הפרעה אחרת (הפרעה בעצמי/התפתחותית) ואנו כאמונים על טיפול בהתמכרויות צריכים ואף חייבים לתת מענה לשתי ההפרעות, בעיקר כאשר הן משולבות ומרכזיות כל אחת לחוד ושתיהן ביחד.

מקורות

לצר, י. (2002). האם הפרעת אכילה היא התמכרות? יום עיון בנושא התמכרות והתבגרות. ירושלים: מכון סאמיט.
מיכאל, א. (2005). תחלואה-כפולה בקרב נשים. יום עיון תחלואה כפולה. חיפה: מרכז רפואי רמב"ם.
Devlin, M.J. (2001). Binge Eating Disorder and Obesity: A Combined Treatment Approach. Psychiatric Clinics of North America, 325-335.
Levin, J. (1991). When the patient abuses alcohol. In H. Jackson (Ed.), Using self
psychology in psychotherapy (pp. 203-222).Northvale, New Jersey, London:
Jason Aronson Inc.
Mitchell, J.E. (2001). The Relative Efficacy of Flax Time and Manual Based Self Help in the Treatment of Outpatients with Bulimia Nervosa. Journal of Clinical Psychopharmacology, 298-304.
Safer, D.L. (2001). Dialectical Behavior Therapy for Bulimia Nervosa. American Journal of Psychiatry, 632-634.
Nauta. H. (2001). A Comparison between a Cognitive and a Behavioral Treatment for Obese Binge Eaters and Obese Non-binge Eaters. Behavior Thera

עמותת הדרך, אתר מקורות, עילבון, ת.ד. 537
טל: +972 054 227 3439, פקס: +972(4)9821060, דוא"ל: haderech@netvision.net.il